HAKKIMIZDA

Özbekistan Hakkında

1Taşkent Şehir Rehberi

Rusya İmparatorluğu tarafından 1865 yılında ele geçirilen Taşkent, Türkistan Genel Valiliği merkezi konumuna getirildi. Taşkent-Orenburg demiryolunun 1899’da hizmete girmesiyle ile Orta Asya’nın en önemli ticari geçiş noktası haline geldi. Kasım 1917‘de Sovyet denetimine girdi, 1918‘de Türkistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti(nin başkenti oldu. 1924 yılında kurulan Özbekistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti topraklarına katılan Taşkent 1930 tarihinde bu cumhuriyetin başkenti konumuna yükseldi. Taşkent, 1 Eylül 1991 günüden bu yana Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlığını ilan eden Özbekistan Cumhuriyeti’nin başkentidir.

2Gezilebilecek Yerler

Toplu ulaşım araçları ile şehri oldukça ucuza gezmek mümkün. Zaten 1978 yılında hizmete giren ve o dönem Orta Asya’nın ilk ve tek metrosu özelliğini taşıyan Taşkent Metrosu turistik açıdan da görülmeye değerdir. Eski Sovyet tarzında geniş ve etkileyici istasyonlara sahip bu metro mimari açıdan önemli. Ulaşım için metro dışında otobüs ve minibüs seçenekleri de var.

3Kültür ve Eğlence

Çok sayıda tiyatro, konser, sinema salonları ve üniversiteler bulunan Taşkent, Orta Asya’nın kültür başkenti sayılabilir. Şehir, Sovyetler Birliği zamanında Orta Asya’nın Paris‘i olarak nitelendiriliyordu. Bu betimlemenin altında lüks ve görkemli mağazalarla süslü geniş caddelerin olması yatıyor.

4Yeme İçme

“Plov” olarak da bilinen Özbek Pilavı, Taşkent’te yenebilecek en otantik lezzet olarak kabul ediliyor. Diğer Orta Asya ülkelerininkilere benzeyen pilav, değişik baharatların, sebzelerin ve etin katkısıyla lezzetini buluyor.
Hemen her Orta Asya ülkesinde olduğu gibi et, kebap ve hamur işleri Özbek mutfağının da demirbaşları. En bilinen kebap çeşitleri şaşlık, koyun, dana veya tavuk etini odun kömüründe pişirilmesiyle hazırlanıyor.

5Alışveriş

Büyük ve dünya çapındaki markalardan ziyade yerel ürünlere ilginiz varsa Çarsu (Chorsu) pazarını gezerek ufak hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Yerel halkın çoğu alışverişlerini pazarlardan yaptığı için Taşkent’te pek çok pazar alanı vardır. Çarsu, bunlar içinde en büyüğü olma özelliğine sahiptir ve el yapımı hediyelik eşyalardan, madeni objelere, geleneksel kıyafetlerden, keçe halılara kadar aradığınız tüm lokal ürünleri turistik eşya satan dükkan fiyatlarının altında sunar.

Hakkımızda

14K Grup Turizm Nedir ?

4kgrup.com bir turizm acentasıdır. Seyahat planlarınızı gerçekeştirmek, uçak bileti, otel, araba kiralama, helikopter kiralama gibi hizmetler için en düşük fiyatı alabilceğiniz bir kuruluştur. Sizlere iyi hizmet verebilmek için direkt olarak hava yollarıyla bire bir olarak çalışmaktayız bu sayede size en uygun uçuşu daha ucuz bir şekilde bulabilkmeteyiz. Her türlü bilgiyi bizi arıyarak yada mesaj yardımıyla sorabilirsiniz.

2Uçuş Bulucu

Online olarak uçuş araması yapmanız dahilinde sistem sayesinde bütün havayollarının verdiği fiyatlar seçtiğiniz zaman aralıklarına göre listelenir ve size en ucuz uçuşu göstermeyi sağlar. Eğer bu sistem üzerinden bir bilet satın alırsanız 40 TL geri iade kampanyamızdan yararlanabilirsiniz.

3Arama ve Satın alma kolaylığı!

Bizi telefonla aradığınız taktirde size daha uygun daha ucuz kampanyalar sunabilmekteyiz. Aynı şekilde Uçak bileti, Otel Rezarvasyon, Araç Kiralama, Helikopter Kiralama için bizi 0212 570 5044 nolu telefonu arıyarak bu hizmetleri satın alabilirsiniz.